Rekordowa ilość osób bawiła się w tym roku na dorocznej biesiadzie wszystkich kół Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górniczych/Oddział Lubin. W Cechowni Zakładów Górniczych Rudna gościliśmy także Zarząd Główny SITG,
przedstawicieli WUG i OUG oraz przedstawicieli spółek KGHM Polska Miedź S.A.

Gospodarzem i organizatorem tegorocznej biesiady było Koło SITG przy KGHM ZANAM. Imprezę uroczyście rozpoczęli Prezesi SITG: naszego Oddziału Lubin – Stefan Laskownicki oraz Koła KGHM ZANAM – Jerzy Głód. Uroczystość rozpoczęła się uczczeniem tych, którzy odeszli na wieczną szychtę w roku 2023. 

– Biesiada noworoczna to już tradycja, która na stałe wpisała się w nasz kalendarz. O jej popularności niech świadczy fakt, że każdego roku mamy  coraz więcej chętnych do uczestniczenia w niej. Zachęcamy też pracowników do przyłączenia się do naszych kół, bo stwarzają one możliwość poznania innych kopalń oraz rozszerzenia wiedzy dotyczącej górnictwa miedziowego – mówi Stefan Laskownicki, Prezes SITG Oddział Lubin. 

W tym roku uczestnikom biesiady przygrywały hawajskie rytmy. Przy dźwiękach polinezyjskiej muzyki, granej przez „Bartos Band”, uczestnicy brali udział w licznych konkursach i zabawach. Specjalny występ miał Bercik, czyli Krzysztof Hanke z Kabaretu Rak. Jego częścią był niedawno zmarły Krzysztof Respondek, którego pamięć uczestnicy także uczcili minutą ciszy. Kabaret wraz z zespołem muzycznym, wywodzący się z górnośląskich kopalń, doskonale wpisali się w konwencję biesiady górniczej.

– Dodatkowo w tym roku chcieliśmy wesprzeć lokalne inicjatywy, dlatego też uczestnicy otrzymali magnesy – nawiązując do magnesów, które często przywozimy z wakacji, wykonane zostały ręcznie przez  podopiecznych polkowickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „ŻYĆ GODNIE”, warsztatu terapii zajęciowej. Każdy z uczestników biesiady dołożył więc małą cegiełkę i wspomógł stowarzyszenie w realizacji dodatkowych przedsięwzięć, z których skorzystają dorośli niepełnosprawni należący do stowarzyszenia – opowiada jedna ze współorganizatorek, Paulina Włodarczak.

Organizacja biesiady przebiegła bardzo sprawnie. Każdy z członków Zarządu Koła już w styczniu 2023 miał przydzielone zakresy organizacji – panowie byli odpowiedzialni za aspekty techniczne, a panie zajęły się kwestiami wystroju, cateringu oraz programu artystycznego.

Swoja obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Zarządu Głównego SITG – Sekretarz Generalny – Natalia Lindner oraz Wiceprezesi: Janusz Czarnecki, Grzegorz Miodoński, Andrzej Katulski i Andrzej Niechwiej.

Przyszłoroczną biesiadę zorganizuje Koło SITG przy PeBeKa S.A.